Günümüzde ticaretin geleneksel pazardaki yeri daraldı. Önceden alışık olduğumuz geleneksel ticaret yerini dijital ya da diğer bir değişle e – ticaret sistemine bıraktı. Elektronik ticarete geçiş süreci yavaş yavaş ilerlese de son zamanlarda ciddi bir artış şeklinde gözlemlendi. Özellikle de ülkemizde 2010 senesinden sonra internet alışverişinde artışlar yaşandı. Bu sürece ayak uyduran birçok işletmeci kazandı. Peki geride kalanlara ne oldu?

Geride kalanlardan kastımız yenilikçi düşünmeyerek hala geleneksel sistemde kalan ve ticaretini dijital otama taşımayanlar. Yeniliğe açık olmayan bir işletmeci ya yerinde saydı ya da ciddi zararlar etti. Tersini düşündüğümüzde hem geleneksel hem de e – ticaret kullanan işletme ve girişimciler kazançlarını kat be kat arttırdı.

E – ticaret, daha fazla müşteriye ulaşım imkanı sağladı. Bir işletme sahibinin dükkanı Ankara, Malatya gibi yerde sabit olabilir. Buraya her gün başka bölgelerde müşteri gelmesi neredeyse imkansızdır. Ancak internet satışı yapan bir firma için nerede olduğunu hiçbir önemi yok. Çünkü her işlem elektronik ortamda yapılır. Ve ürün ya da hizmet ayağınıza kadar gelir. İşte kullanıcılar en çok da bunu sevdi. Evden çıkmadan alışveriş yapabilme…

 • Peki e – ticaret nedir?
 • Elektronik ticaret nasıl yapılır?
 • Sıfırdan bir e – ticaret kurulabilir mi?
 • Anahtar teslim elektronik ticaret sistemlerinin içinde neler vardır?

Şimdi bu sorulara yanıt vererek devam edelim.

E – Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret, herhangi bir mal ya da hizmetin geleneksel yollarla yapıldığı gibi internet ortamında yapılmasıdır. E – ticaret de ana gaye internet üzerinden tüm işlemlerin gerçekleşmesidir. Tanıtım, satış, ödeme ve dağıtım gibi işlemler tamamen dijital bir ortamda yapılmaktadır.

Elektronik ticaret internetin kullanılmasıyla birlikte başlamıştır. İlk internet 1995 yılında aktif olsa da ticari faaliyetler 2000’li yıllardan sonra kendini gösterebilmiştir. Günümüzde e – ticaret ekonominin önemli bölümünü oluşturmaktadır. Özellikle insanların çabuk adapte olmasıyla alışverişlerin dijital ortamda yapılmasına neden olmuştur.

Elektronik Ticaret Nasıl Yapılır?

E – ticaret sisteminin keşfi işletme ve girişimciler içinde büyük bir avantaj olmuştur. Hiçbir mağaza açmadan sadece internet üzerinden satış yapmanın önünü açmıştır. Bu sayede dükkan ve işçi gelirleri ortadan kalkmıştır. İş tamamen internete dökülmüştür. Elektronik ticaret yapabilmek aslında çok basittir. Geleneksel ticaretten pek farkı yoktur. Sadece alan internettir.

E – ticaret için bir sistem kurulur. Bu sistem üzerinden ürün ya da hizmetleri kullanıcıların beğenisine sunarsınız. Normal pazarda olduğu gibi rekabette vardır.

Kendi ürünlerinizi ön plana çıkararak satış gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için belli bir efor sarf etmelisiniz.

Sıfırdan E – Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Sıfırdan bir e – ticaret sitesi kurmak elbette mümkündür. Ancak bu işlem belli bir zaman gerektirir. Kurulum yapmak kolay sayılır. Fakat kurulumdan sonra müşteri çekebilmek için beklemeniz gerekmektedir. Sitenin Google tarafından tanınması, müşterilerin siteyi bilmesi gerekir. Bunlarda bir süreç demektir.

Elektronik ticaret kurmak için önce bir domain satın almalısınız. Bu sitenin ismi olarak da bilinir. Sonra sitenin hangi sistemle yönetileceğine karar vermelisiniz. Yani alt yapıyı oluşturmalısınız. Hosting, görsel, içerik, ürün bilgileri gibi argümanları kullanarak bir site elde edebilirsiniz. Şimdi anahtar teslimde bahsedeceğimiz şekilde bir profesyonel uzmana da tüm bu işlemleri yaptırabilirsiniz.

Anahtar Teslim E – Ticaret Sitesi

E – ticaret sitesi kurma isteyenler bu işi yapan kişilerden destek alarak süreci kolaylıkla geçirebilir. Yukarıda saydığımız birçok işlemi uzman kişilere bırakarak siteyi anahtar teslim alabilirsiniz. İşte madde madde anahtar teslim e – ticaret sitesi;

 • En az 1 – 2 yıl olmak kaydıyla domain hesabı
 • Bilindik bir firmadan hosting kurulumu
 • Site için tema belirleme ve kurlumu
 • SSL sertifikasını sisteme dahil etme
 • Arama motorlarını baz alarak bir Business hesap kaydı
 • Ürün ya da hizmet için kategorilendirme
 • SEO uyumlu içerik ve görseller
 • En az 1 sene boyunca teknik destek sağlanması
Published On: Ocak 19th, 2021 / Categories: Blog /

E Posta Bülteni

Kampanyalar ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize kayıt olun.

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Verilerimi göndererek iletişim kurulmasını kabul ediyorum.