Günümüzde artık bizler gibi alışveriş de dijitalleşti. Bizlerin dijitale ayak uydurduğu gibi alışveriş programları da dijitale dönüştü. Pek çok alışkanlığımız internet ortamına taşındı. Evimizden dışarı adım atmadan bile hemen alışveriş yapabiliyoruz. Ve aklınıza gelebilecek her şeyi ama her şeyi sipariş verebiliyorsunuz. Gıda, giyim, elektronik, araba, tatil ve daha aklımızın ucundan bile geçmeyen ürünleri ve hizmetleri eve kadar çağırabiliyoruz ya da alabiliyoruz.

İnternetle beraber böyle bir kolaylığın olması çok büyük bir avantaj. E – ticaretin sadece tüketiciye değil aynı zamanda firma sahibine de büyük yararı ve faydası vardır. Kısa kısa maddeler halinde hem satıcıya hem tüketiciye nasıl bir yarar sağladığına bakalım.

  • Firmalar geleneksel satışta yüklü bir mağaza için para ödemesi gerekir. Ancak e – ticarette böyle bir zorunluluk yoktur. Sadece alan adı ve domain gibi hizmetlere para verilir. Bu ücretlerde oldukça düşüktür.
  • İşletme sahibi dünyanın her yerinde müşteri sahibi olabilir. Türkiye’de bir e – ticaret sitesi Amerika, Arjantin ya da Japonya’ya ürün yollayabilir.
  • Mağazaya sahip olmadığı için ürünlerin daha ucuza satışını gerçekleştirebilir.

Tüketici tarafından baktığımızda;

  • Kullanıcılar evden çıkmadan dilediği ürünü ya da hizmeti satın alabilir.
  • Birden fazla ürünü görebilir ve karşılaştırma yapabilir. Ürünlerin ucuzladığından haberdar olur.

· Tüketici zaman kaybına uğramaz. En çok yaşanılan sıkıntılardan biridir. Bir ürün almak için saatlerce mağaza mağaza dolaşmak gerekir. Ancak e – ticarette bir ürünü almak dakikalar sürer.

Published On: Aralık 28th, 2020 / Categories: Blog / Tags: /

E Posta Bülteni

Kampanyalar ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize kayıt olun.

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Verilerimi göndererek iletişim kurulmasını kabul ediyorum.