E-ticaret sitelerinde online alışverişin en büyük handikabı olan “güven” duygusu oluşturmaları ve olası riskleri ortadan kaldırabilmeleri için Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu, SSL, SET, PCI DSS sertifikalarına ve 3D Secure özelliğine sahip altyapı oluşturmaları önem taşıyor. E-ticarette kullanılan ödeme usulleri şunlar:

Kredi Kartı ile Ödeme Yöntemi : Online alışveriş sitelerinde en çok tercih edilen ödeme yöntemi kredi kartı ile ödemedir. Hatta öyle ki kredi kartı ile ödeme seçeneği bulundurmayan online mağazalarda tüketiciler almaktan vazgeçebiliyor. Ödeme alma yöntemi arasında kredi kartı bulunduran firmaların siteleri sanal POS altyapısına sahip olduğu görülüyor. Bu sayede kredi kartının yanı sıra banka hesap kartı, sanal kart ve ön ödemeli kartlar ile ödeme alınabiliyor.

Fiziksel Para İle Ödeme Yöntemi: Bazı tüketiciler kredi kartı kullanmıyor. Havale / EFT yöntemi ile ödeme yapılabiliyor. Ancak bazen güven sorunu ile alakalı tüketiciler ürünü “kapıda öde” seçeneğiyle almak isteyebiliyor. Bu durumda kargo şirketinin sipariş sahibine ulaşamaması, tüketicinin siparişinden vazgeçmesi, siparişi veren kişinin teslim aşamasında ödeme yapamaması gibi riskler doğuyor ve bu da satıcıyı olumsuz etkileyebiliyor.

Bu ödeme çeşitlerine ek olarak bir de mobil ödeme yöntemini örnek verebiliriz. Bu yöntemde de banka uygulamaları sayesinde mobil cihazlar üzerinden ödeme yapılmasını ve fiziksel mağazalarda QR kod ile yapılan ödemeleri örnek gösterebiliriz.

Sonuç olarak; E-ticaret sitelerinin ödeme konusunda güvenilir seçenekler sunması satışların artması açısından büyük önem taşıyor. Ödeme yöntemlerinde müşterilerine en az üç seçenek sunan e-ticaret siteleri tüketiciler ile güvene dayalı bir bağ oluşturabiliyor.

Published On: Şubat 22nd, 2021 / Categories: Blog /

E Posta Bülteni

Kampanyalar ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize kayıt olun.

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Verilerimi göndererek iletişim kurulmasını kabul ediyorum.