Dijital ortamda pek çok insan alışveriş yapar. İnsanlar almak istedikleri ürünlerin birçoğunu internet üzerinden alır. Ama bazen de tüketiciler alacağı üründen son anda vazgeçer. Son aşamaya kadar gelen kullanıcı sepette ürünü bırakır almaz. Hatta bu istatistiklere de yansımıştır. Yapılan araştırmalara göre kullanıcının yüzde 80’den fazlası son anda ürün ya da hizmet almaktan vazgeçmektedir. Elbette bunun belli başlı sebepleri vardır.

2019 verilerine göre tüketicilerin yüzde 84 alışveriş yaparken sepeti terk etme alışkanlığına sahip. Bu oranın yüksek bir orana sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu oranların bu denli yüksek olması e – ticaret siteleriyle alakalıdır. Sitenin karmaşık yapısı ya da ödeme yolunun fazla uzun olması gibi nedenler kullanıcının sepeti terk etme seçeneğine itiyor. Diğer nedenleri de kısaca sıralamak gerekirse;

Ücretsiz kargo imkanının bulunmaması. Alışveriş yaparken tüketiciler ayrıca kargo için para ödemek istemezler. Eğer tüketiciden kargo ücreti isterseniz alışverişten vazgeçer ve başka bir siteye yönlenir.

Üye olmadan alışveriş yapma hizmetinin olmayışı. Bu birçok sitenin ortak problemidir. Ürünleri alabilmek için siteler üyeliği zorunlu kılar. Bu durumda kullanıcı ürünleri almaktan vazgeçer.

Gereğinden fazla bilgi istemek. Tüketici alacağı ürün için sürekli fazla bilgi girmekten sıkılır. Karşısına çıkan bilgileri doldurmaktan hoşlanmaz. Daha kısa sürede almak istediği ürüne ulaşamazsa işlemden vazgeçer.

Ödeme seçeneklerinin kısıtlı olması, 3D security gibi güvenlik elemanlarını desteklemesi sepeti terk etme nedenleri arasında gösterilmektedir.

Published On: Aralık 27th, 2020 / Categories: Blog /

E Posta Bülteni

Kampanyalar ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize kayıt olun.

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Verilerimi göndererek iletişim kurulmasını kabul ediyorum.