Sosyal medya üreticiler için müşterilere ulaşmak ve hedef kitle oluşturmaktaki en kolay yol haline geldi. Doğru sosyal medya yönetimi ve burada yapılacak olan reklamlar tüketiciye doğrudan ulaşılabilir olduğu için firmalara çok büyük avantajlar sağlıyor.

Bir şirketin hedef kitlesi ile sosyal medya üzerinden doğrudan iletişime geçmesi, ürüne ait sorun ve şikayetlere anında dönüş yapabilmesi ürünün satın almadaki etkisini arttırıyor. Sosyal medya platformları, özellikle karar verme aşamasında online alışverişi tetikliyor. Türkiye’de tüketicilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları e-ticaret alanını pozitif etkiliyor

TÜSİAD E-Ticaret Raporu – 2019’a göre, 2019 yılı sonunda sosyal medya kullanıcı sayısının, toplam internet kullanıcılarının yaklaşık %75’ine ulaşacağı beklenmektedir. Bu orana göre, sosyal medya kullanıcısı sayısının 2,77 milyara ulaşacağı öngörülmektedir. Türkiye’de en aktif sosyal medya platformu, %92 oranında aktif kullanıcıya sahip YouTube’tur. Instagram %84, Facebook %82 oranında aktif kullanıcıya sahiptir.

Yine TÜİK’in verilerine göre; Türkiye’de kullanıcılar internette günde ortalama 7 saat, sosyal medya ağlarında 2 saat 46 dakika vakit geçiriyor. Bu süreler dikkate alındığında şirketlerin sosyal medya stratejileri e ticarette önemli rol oynuyor.

Published On: Şubat 22nd, 2021 / Categories: Blog /

E Posta Bülteni

Kampanyalar ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize kayıt olun.

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Verilerimi göndererek iletişim kurulmasını kabul ediyorum.