Elektronik dönüşüm adı altında pek çok uygulamanın yer aldığını söyleyebiliriz. Bu uygulamalar sayesinde dijital mecraya daha çabuk geçiş sağlanmaktadır. E – dönüşüm uygulamaları sayesinde tüm işlemler dijitale taşınabildi.

Ticari faaliyetlerin güncel olduğunu düşündüğümüzde teknolojiden faydalanması da kaçınılmaz. Teknoloji ve altyapı günümüzün önemli parçalarından biri. Mobilleşme ve dijital dönüşüm gibi kavramları da düşündüğümüzde hepsi hayatın bir parçası haline gelmiştir. Özellikle de bu gibi araçların kullanılması da son derece önemlidir. Bu kullanım ise farklı amaçlara göre değişkenlik gösterir. Hayatın bir parçası için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde sanayi içerisinde de önemini vurgulamak gerekir.

Sanayi dediğimizde küçük bir kavram olarak görmemeliyiz. Şirketlerin yaptığı tüm işleri düşünebiliriz. Tüm bu işlerin ayrıca dijital ortamda da hayatını sürdürmesi gerekli. Buna ek olarak geleneksel ortamda yapılan işlemler dijitalde daha basit ve kolay gerçekleşmektedir. Zaman ve maliyet tasarrufunu da düşündüğümüzde dijitalin ne kadar çok gerekli olduğunu görebiliyoruz. O halde e – dönüşüm nedir?

E – Dönüşüm Nedir?

Verimliliğin, girişimciliğin, değerin ve bilginin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve dijital bir ortamda gerçekleştirebilmek adına temel ihtiyaçların giderilmesine e – dönüşüm denir. Son senelere baktığımızda ülkemizde elektronik dönüşüme ciddi bir katılım var. Devletin izledim politikalar ve küresel pazarın etkisiyle bu değişime de şirketler ayar uydurmaktadır.

Elektronik dönüşüm uygulamasının tercih edilmesindeki diğer en büyük sebep ise zorunlu olması. Devlet, şirketlerin dijitale geçmesi için teşvik ve zorunluluk getirmesi daha çabuk adapte olmasına yol açmıştır. Fakat sisteme geçildikten sonra da işletmeler uygulamadan memnun olduğu gözlenmiştir.

E – Dönüşüm Uygulamaları

Elektronik dönüşüm ile beraber geleneksel ticari alanda birçok değişimler meydana gelmiştir. Alışılmışın dışında gerçekleşen işlemlerle birlikte yeni bir iş sahası ve ekonomik gelişmeler gün yüzüne çıktı. Tüm bunlarla birlikte e – dönüşüm de kullanılan uygulamalar ortaya çıkmıştır. Uygulamalar sıralamak gerekirse;

  • E – Fatura
  • E – Arşiv Fatura
  • E – Bordro
  • E – Defter
  • Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)
  • E – İrsaliye
  • E – Serbest Meslek Makbuzu
  • E – Müstahsil Makbuzu
  • E – Mutabakat
Published On: Ocak 19th, 2021 / Categories: Blog /

E Posta Bülteni

Kampanyalar ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize kayıt olun.

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Verilerimi göndererek iletişim kurulmasını kabul ediyorum.