Amerikan Pazarlama Derneği tarafından düzenlenen ‘’Ekolojik Pazarlama’’ konulu seminerde ‘’Yeşil Pazarlama’’ kavramı ortaya atılmıştır ve bu kavramın üzerine tartışılmaya başlanan bir konu haline gelmiştir.

Peki nedir bu “Yeşil Pazarlama”? Seminerde bu kavram Pazarlama faaliyetlerinin çevre kirliliği, enerji tüketimi ve diğer tükenebilir kaynakların tüketilmesinin olumlu ve olumsuz etkileriyle ilgilenen bir bilim dalı olarak tanımlanmıştır. Yeşil pazarlama, bir şirketin markasını, ürünlerini ve hizmetlerini çevresel faydalarından yararlanarak satma yöntemidir.

Unilever tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin %33’ü sosyal ve çevresel etkilerine göre markalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ürünlerin çevresel etkileri tüketici davranışlarını bu denli etkilerken şirketler sürdürebilir ürünler üretmeye ve bunların tanıtımlarını yapmaya başlıyor.

Günümüz dünyasında giderek daha fazla müşteri yalnızca çevreye duyarlı olmakla kalmayıp aynı zamanda çevreye karşı sorumlu hale gelmektedir. İklim değişikliği siyasi ve kişisel odak noktası haline geldikçe, yeşil pazarlama çevreye önem veren tüketicileri yakalamayı hedeflemektedir.

 

Published On: Şubat 22nd, 2021 / Categories: Blog /

E Posta Bülteni

Kampanyalar ve yeniliklerden haberdar olmak için e-posta bültenimize kayıt olun.

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Verilerimi göndererek iletişim kurulmasını kabul ediyorum.